czwartek, 28 maja 2015

10 balonów, 10mln km2 do przeszukania, 40 tyś $ nagrody - możliwe?

Grywalizacja Red Balloon Challange komunikacja

Jak odnaleźć dziesięć losowo rozmieszczonych obiektów na powierzchni niemalże 10 mln km2? Czy jest to w ogóle możliwe? Ile czasu by to zajęło? Dla jednej osoby mogłoby nie starczyć życia, ale w przypadku zorganizowanej społeczności to zadanie staje się wykonalne. Powiem więcej, jestem pewien, że zadziwi Cię jakie efekty może przynieść skuteczna komunikacja.

Zorganizowana przez Agencję Zaawansowanych Projektów Badawczych w Obszarze Obronności w 2009 konkurencja miała na celu sprawdzić zasięg i możliwości sieci społecznościowych. Z tego względu przygotowano wydaje się niemożliwe do wykonania zadanie. Na terenie całych Stanów Zjednoczonych rozmieszczono 10 nadmuchanych, czerwonych balonów. Dla drużyny, która pierwsza znalazłaby wszystkie z nich czekała nagroda w wysokości 40 tyś dolarów. Do próby podjęcia tego zadania zgłosiła się prawie setka drużyn. Ich strategie delikatnie się od siebie różniły, jednak wszystkie wykorzystywały zalety społecznościowe internetu. Niektórzy pokusili się już na wiele dni przed rozpoczęciem zadania wynająć ludzi do pomocy w ich poszukiwaniu. Niestety często występującym problemem były fałszywe informacje, które uczestnicy musieli samodzielnie sprawdzać.

Grywalizacja Red Balloon Challange komunikacja

Nie ma jednak rzeczy niemożliwych i także to zadanie nie pozostało nierozwiązane. Drużyna z MIT postanowiła pójść o krok dalej i zachęcić ludzi do współpracy za pomocą pieniędzy. Wykorzystali cechy marketingu sieciowego ( MLM ) nagradzając znalazców każdego z balonów dwoma tysiącami dolarów. Osoba która takiego odkrywcę zwerbowała dostawała połowę tej sumy, natomiast człowiek z kolejnego szczebla drabiny kolejną połowę połowy ( 500$ ) i tak dalej i tak dalej. Taka strategia pozwoliła odnaleźć wszystkie balony w mniej niż 9 godzin!

Grywalizacja Red Balloon Challange komunikacja

Uczestnicy z MIT byli jedynymi, którym udało się odnaleźć wszystkie dziesięć balonów. Metody, których użyły drużyny podczas tej rywalizacji mogą zostać użyte np. podczas prób odnalezienia ludzi zaginionych i poszukiwanych. Jako ciekawostki dodam, że zwycięskie osoby zaangażowały w sumie prawie 5000 osób, a samo przedsięwzięcie zorganizowano w dniu czterdziestolecia istnienia internetu. Ma to związek z faktem dużego udziału DARPA w jego tworzeniu w poprzednim wieku. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz