czwartek, 9 kwietnia 2015

5 powodów by użyć grywalizacji

grywalizacja shtraining gry i symulacje

Jak każdy zdrowy na umyśle człowiek z pewnością pragniesz odnieść w życiu sukces, rozwijać się i być krok przed innymi. Niezależnie czy pomyślisz o części zawodowej czy prywatnej te słowa pasują praktycznie do każdego. Tak samo grywalizacja jest zastosowaniem, które możesz wykorzystać w dowolnym segmencie, nie tylko biznesowym. Zdecydowanie użycie jej gwarantuje Ci wykonanie ogromnego kroku na przód i zbliżenie się do Twojego celu. W tym artykule chcę Ci pokazać i wyjaśnić pięć najważniejszych powodów, dla których grywalizacja wyniesie Cię na szczyt:


1. Zdobądź uwagę ludzi


Pierwsza, najbardziej wyróżniająca i ujawniająca kosmiczną efektywność zasada. Nie ma drugiego tak mocno angażującego narzędzia. Powody są banalnie proste. Po pierwsze gry i symulacje wymuszają na uczestnikach by byli aktywni. W przypadku szkoleń nie da się takiej sesji po prostu przesiedzieć jak na nudnym wykładzie. Gracze muszą brać udział i współdziałać ze sobą. Po drugie, takie narzędzia łączą przyjemne z pożytecznym. Atrakcyjna forma i ciekawe wyzwania zawarte w grach same z siebie interesują ludzi. Nikogo nie trzeba do nich zmuszać, lecz sami z ciekawości do nich sięgają. Wszyscy mamy w sobie cząstkę dziecka i dlatego gry, rywalizacja i możliwość wykazania się napędzają nas niczym adrenalina.


2. Nauczaj na najwyższym poziomie


Kolejna równie ważna jak poprzednia cecha. W końcu po to chcesz korzystać z takich narzędzi, aby uzyskać efekty. Nie ma drugiej takiej metody, dzięki której przyswoisz więcej z przerobionego materiału ( wykresy, statystyki i wyjaśnienia zobaczysz tutaj ). Pomyśl o swoich dotychczasowych doświadczeniach i zastanów się kiedy Twoja nauka była najefektywniejsza? Jeżeli przychodzą Ci do głowy praktyczne doświadczenia to jesteśmy w domu.


3. Bądź na czasie


Jeżeli jesteś entuzjastą próbowania różnych rzeczy i doświadczania nowych wyzwań ( zakładam że tak jest skoro czytasz ten artykuł ) to musisz się ze mną zgodzić, że nauka za pomocą gier planszowych i symulacji to wyjątkowo atrakcyjna i przyjemna forma edukacji. Grywalizacja to jedna z najbardziej innowacyjnych form nauczania. Żyjemy w czasach gdzie każdy ma komputer i smartfon'a, a dzieci od małego spędzają czas przy telewizji i grach. Naturalnym, więc jest łatwiejsze przyswajanie wiedzy za pomocą tych samych metod przez pokolenia, które doskonale rozumieją ich mechanizmy i odnajdują się bezproblemowo. Szkolenia to tylko przykład gdzie zastosowana została grywalizacja. Często nie jesteśmy nawet świadomi gdy bierzemy w niej udział podczas życia codziennego. O takich przykładach przeczytasz w pozostałych artykułach o zastosowaniu tego narzędzia w rzeczywistości.


4. Wyjdź przed szereg


Grywalizacja to przede wszystkim różnorodność. Projektantów takich zastosowań niemalże nic nie ogranicza poza pomysłami. Edukacyjna część może obejmować prawie dowolny temat. Natomiast wykonanie tego zadania również jest bardzo swobodne. Wykorzystać mogą do tego dowolne rekwizyty, plansze, mapy i wszystko to co tylko przyjdzie im do głowy. Wyobraź sobie temat szkolenia, który tradycyjnie wałkowany jest przez trenerów w koło tak samo. W przypadku gier mimo tego samego materiału, można go zaprezentować na setki różnych sposobów. Historia opowiedziana w ich trakcie może być dowolna, a edukacyjna część przyswajana jest biernie podczas działania. Dlatego dużym zainteresowaniem cieszą się gry i symulacje tworzone na zamówienie.


5. Nie miej sobie równych


Ostatni, lecz wcale nie mniej ważny aspekt to konkurencyjność. W przypadku szkoleń gdzie samych trenerów jest więcej niż ludzi podczas przeceny karpia na święta w Lidlu taki element zaskoczenia i wyróżnienia wśród tłumu to bezcenny as w rękawie. Podczas brania udziału w jakimkolwiek przetargu Twoje innowacyjne podejście nie pozostanie niezauważone, a sama natura gry najczęściej spowoduje chęć zobaczenia tego narzędzia na własne oczy. 


Zapisz, zapamiętaj, wydrukuj, powieś w ramce lub namaluj na ścianie oby tylko te zasady utkwiły Ci w głowie i były Ci przykazaniami przy wykorzystaniu grywalizacji. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz